Fındığın yok olma tehlikesi!

trabzon spor haberleri

trabzon spor haberleri

Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, fındık ağaçlarının yaşlandığını bu nedenle fındık üretiminin gittikçe azaldığını söyledi.

Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, Ordu, Giresun ve Trabzon illerindeki fındık bahçelerinin yaşlandığını bu nedenle fındığın yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Karadeniz, fındık üretiminin gözden geçirilmesi gerektiğini belirterek, “Karadeniz Bölgesi’nde fındık biraz daha fazla emek istemeyen bir tarım kolu gibi görüldü. Biraz daha kolay bir üretim şekli gibi görüldüğü için fındıkta da istenilen üretim miktarlarına ulaşılamadı. Fındıkta da her geçen gün ürün kaybı söz konusudur. Fındık dikim yaşları çok eskilere dayanıyor. Giresun ve Trabzon’a gidildiğinde 150-200 yıla yaklaşılıyor. Ordu’da 60 yıla yaklaşılıyor. Toplamda dikim yaşları yaşlanmış durumdadır. Bunun getirisi üretim kaybıdır. İnsanlarlar artık gübre atmıyor, budama tekniklerini uygulamıyor. Çünkü böyle bir kültür yok bizde. Budamak dal kesmek anlamına geliyor. Şehirde yaşayan insanlar bunu unutuyor. Gençlerde bu işi benimsemiyorlar. Çokta teknik bilgiye sahip değiller. Fındık her geçen gün elimizden kayıp gidiyor. Milli ürün olarak düşündüğümüzde çok çok önemlidir. Özellikle devlet bu işe sahip çıkmalıdır. Üretim miktarımızı elimizde tutmamız gerekiyor. Diğer ülkeler fındık dikim alanlarını genişlettiği sürece bizim yüzde 75’lik üretim miktarımız her geçen gün azalıyor. Fındık üretimini gözden geçirmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: