KTÜ İLİMİZİN, BÖLGEMİZİN VE ÜLKEMİZİN GELİŞMESİNDE LOKOMOTİFTİR

trabzon haber

trabzon haber

KTÜ Osman Turan Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen açılış törenine katılan Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, KTÜ’nün yarım asrı aşan akademik hayatı ile ilin, bölgenin ve ülkenin gelişmesinde lokomotif olduğunu söyledi.

Vali Öz konuşmasında; “Dünyada önemli bir değişimin ve dönüşümün yaşandığı, kalkınmada postmodernizmden sonra yeni sistem arayışlarının yoğunlaştığı, geleneksel kamu yönetiminden yeni kamu yönetimine oradan da yönetişime geçişin tartışıldığı, uluslar arası ve uluslar üstü kurumların giderek devletlerin ve toplumların bütün alanlarına müdahalesi konusunda daha güçlü kurumsal ve hukuksal altyapının oluştuğu, bilgi toplumundan bilişim toplumuna geçişin yaşandığı bir dünyada artık devletler ve toplumlar belli çalışmaları yaparken, sistemleri kurarken, daha dikkatli, bilime ve teknolojiye dayanan sistemler kurmaktadırlar.

Bu anlamda üniversitelerimiz bilgiyi üreten, onu kullanan ve geleceğimize şekil veren kurumlar olarak büyük önem arz etmektedir. Karadeniz Teknik Üniversitemiz de yarım asrı aşan 51 yıllık akademik hayatında yaklaşık 4 bin kişilik kadrosu ve 55 bine yaklaşan öğrenci mevcuduyla bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ilimizin, bölgemizin ve ülkemizin gelişmesinde ve kalkınmasında lokomotif rol oynayacaktır.

 

BÜNYESİNDEN YENİ ÜNİVERSİTELER ÇIKARAN KÖKLÜ BİR EĞİTİM KURUMUDUR

KTÜ, bu süreçte farklı kademelerde, akademik ve kamu hayatında, bilim çevrelerinde ve ekonomik hayatta pek çok insanın yetişmesine ev sahipliği yaparak bölgenin lokomotifi olmuştur. Bünyesinden de yeni üniversiteler çıkarmayı başaran köklü bir eğitim kurumudur.

 ÜNİVERSİTELER GELECEĞE YÖNELİK BAKIŞ AÇISI GELİŞTİRMEKTEDİRLER

Üniversiteleri sadece şehirlerde öğrencilerin ve akademik kadroların kalmasıyla şehre ekonomik katkı sağlayan mekanizmalar olarak görme gibi bir yanlışlığımız var. Halbuki üniversiteler şehirlerin ve bölgelerin büyük ölçekte de ülkelerin geleceğe yönelik kadroları yetiştiren ve geleceğe yönelik bakış açısı geliştiren önemli kurumlardır. Üniversiteler şehirlerin kalkınmasının lokomotifi olan kurumlardır.

Rekabet bir yandan küresel düzeyde kızışırken, bölgesel anlamda da gelişmektedir. Uluslar arası kurumlar bu rekabeti geliştirecek ve rekabetteki dengesizliği ortadan kaldıracak mekanizmaları oluşturmaktadırlar.

 TEKNOPARK UYGULAMASI SANAYİ SEKTÖRÜNÜ TETİKLEYECEKTİR

KTÜ’nün bu güne kadar yapmış olduğu çalışmalardan bölgenin kalkınması konusunda ortaklaşa yürütülen pek çok konu var. Bunlardan en önemlisi TEKNOPARK konusudur. Trabzon tarihten gelen önemi ile bölgenin ticaret merkezi ve dışa açılan kapısıdır. Ticaret-lojistik ve ihracat bölgenin önemli bir potansiyelidir. Kırsal kalkınma-tarım ve hayvancılık konusunda da belli bir potansiyelimiz var. Ancak turizm de önemli bir potansiyeldir. Üniversitemizin TEKNOPARK uygulaması ilimizde bir dezavantaj gibi görünen sanayi sektörünün bilimsel araştırmalar, Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarıyla beraber desteklenerek geliştirilmesi konusunda bugüne kadar üstlendiği rolden daha fazlasını üstleneceğine inanıyorum.

 BİYOTEKNOLOJİ BÖLGESEL KALKINMADA ÖNEMLİ ROL OYNAYACAK

Biyoteknoloji merkezinin kurulması konusunda da bugüne kadar kamu kurumlarımız, yerel yönetimlerimiz ve odalarımızla beraber üniversitemizin yürüttüğü çalışmalar var. Yatırım programına girmesiyle birlikte bu projenin uygulamasını hep birlikte gerçekleştirip bölgemizin kalkınması için rol oynamayacağımıza inanıyorum.

 TRABZON EĞİTİM ŞEHRİ OLMA YOLUNDA  ÖNEMLİ ADIMLAR ATIYOR

Bu süreçte üniversitelerimiz eğitim alanında belli mesafeler alıyor. Eğitim fakültemizin ve üniversitemizin bu alanda daha fazla rol almasında yarar olacağını düşünüyorum. Trabzon eğitim kenti olma emin adımlarla yürüyor” dedi.

 

 

 

            KTÜ, BİLİM VE TEKNOLOJİNİN, İNSAN AHLAKI VE HOŞGÖRÜNÜN MERKEZİDİR

Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, “KTÜ’nün 51. Öğretim yılının idrak edilmesi şehir olarak bizim en büyük mutluluk kaynağımızdır. KTÜ, bilim ve teknolojinin, insan ahlakı ve hoşgörünün merkezidir. Tüm insanlığa ışık tutuyor, tutmaya da devam edecektir. KTÜ bölgede 5 üniversitenin kuruluşunu sağladı. Bunun yanında son yıllarda giderek artan bir biçimde Türkiye’de tercih edilen bir üniversite haline geldi. 170 bini aşkın mezunuyla ülkemizde adeta bir yıldız olmaya devam ediyor. Trabzon Belediyesi olarak üniversitemize her zaman hizmetkar olmaya hazırız.

            KTÜ KURUMSAL KİMLİĞ İLE BÜYÜK BİR DEĞERDİR

KTÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal da yaptığı konuşmasında, “Ülkemizin 4. Üniversitesi olan Karadeniz Teknik Üniversitesi 17 fakülte, 7 enstitü, 1 Devlet Konservatuarı, 3 yüksekokul ve 13 meslek yüksekokulunda 2 bin 171 akademisyen ve 1840 idari personelle ülkemize hizmet etmektedir. Üniversitemiz bugün itibarıyla 55 bin öğrenciye eğitim vermektedir. Mezun sayımız 170 bine ulaştı. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin bu kurumsal kimliği, ülkemiz insanının tamamının katkılarıyla Trabzon’da oluşmuş büyük bir değerdir. Trabzon ve Türkiye için böylesine önemli bir değerin oluşmasına katkıda bulunan herkesi saygıyla yad etmeyi bir vazife addediyorum. Bu vesile ile üniversitemize emeği geçmiş olanlardan ebediyete intikal edenlere rahmet, hayatta olanlara ise sağlık, sıhhat ve afiyet diliyorum. 2013-2014 eğitim-öğretim yılının, üniversitemizin akademik ve idari personeline, öğrencilerimize ve tüm paydaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından doktora diplomalarının takdim töreni gerçekleştirildi. Vali Öz ve beraberindekiler daha sonra hidromobil araçların geleceği üzerine KTÜ Makine Mühendisliği öğrencilerinin geliştirdiği hidrojen gazı ile çalışan otomobili yakından inceledi. İstanbul’dan Erzurum’a 1 litre mazotla gidebilen araç hakkında üniversite öğrencisinden bilgi alan Vali Öz, yaptıkları bu çalışmalarından dolayı öğrencileri tebrik etti, onlara çalışmalarında başarılar diledi.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: